pühapäev, 11. juuni 2017

Neil Gaiman "Norse Mythology"

Raamat on Põhjamaade mütoloogia ümberjutustus. Kuulasin seda audioraamatuna Neil Geimani enda võrratus esituses. Audioraamatuna kuulates oli ehk veidi keerulisem järge pidada kõigi jumalate ja hiidude ja muude tegelaste üle, aga nende olemus räägiti piisavalt tihti lahti ning seetõttu see väga häiriv või loo jälgimist segav ei olnud. 
Teada-tuntud on muidugi peajumal Odin ja tema poeg Thor ning Odini verevend, hiid Loki. Odin teab saladusi ja ruunide tähendusi. Thor on tugev, aga mitte just kõige nutikam. Loki on triskter, kes tahab kõiki üle kavaldada ning kes selle kavaldamisega palju segadust ja pahandust tekitab, kuid samas on ta ka see, kelle nutikus tihti hädast välja aitab. 
Mütoloogiale kohaselt on siin palju surma ja vägivalda, on petmist ja (teine)teiste ülekavaldamist. Surm ja vägivald on väga harva õigluse jalule seadmise vahendid, vaid jumalate hetketuju ja oma ülemvõimu näitamine. Jumalad on oma ihade ja tujude ohvrid, kes äkkvihas surma külvavad. 
Siin on ka humoorikaid juhtumeid, nagu näiteks lugu heast ja halvast luulest - on olemas mõdu, mille joomine annab luulevõime, kuid asjade käigus saab üks osa sellest mõdust välja lastud Odini alumisest otsast ning otse teda tagaajava hiiglase näkku ja sellest ajast alates, mil iganes kohtate halba luulet, siis teate, millist mõdu need poeedid maitsnud on.
Lugusid, mida raamatus räägitakse on palju ning neid ei ole mõtet ümberjutustama hakata, aga oma alguse ja lõpuga teeb raamat maailma olemisele täisringi peale. 
Alguses ei ole maad, ei taevast, ei tähti. Põhjas on vormitu ja külm udumaailm, milles voolab 11 mürgijõge ja lõunas on alati põlev tulemaailm, mis on kaetud laavaga. Nende kahe maailma vahel on eimiski - tühjus. Sinna tühjusesse voolavad udumaailma jõed moodustades liustiku ning tulemaailma laava, mis sulatab liustikud ja moodustub vesi, milles algab elu. Elu algab hiiuga, kellest hakkavad hargnema erinevad hiiglaste ja jumalate liinid. 
Lõpus on igavene talv ja on maailmalõpulahing Ragnarök, on tuli, mis kõik hävitab. Maailma lõpp on, aga uue algus - on maailmapuu, mida tuli ei suuda hävitada ning selle puu tüves peidavad end kaks inimest, naine nimega Elu ja mees nimega Elujanu. 
Jumalatest ja hiidudest saavad malendid suurel malelalual (ja seda sõna otseses tähenduses) ning siis tehakse esimene käik. Surmale järgneb alati taassünd.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar