laupäev, 8. juuli 2017

Graeme Macrae Burnet "His Bloody Project"

1869. a toimub Šoti mägismaa väikeses külas võigas kolmikmõrv. Kes on süüdi, see on teada juba sissejuhatusest, raamat otsib motiivi. 
Raamat on üles ehitatud dokumentaaljutustusena, autor, otsides oma juuri, jõuab mõrvalooni. Mõrvar on noormees nimega Roderick (Roddy) Macrae (NB! Autori perekonnanimi!). 
Saame lugeda politsei võetud tunnistusi külaelanikelt, meditsiiniekspertiisi raporteid, ajakirjanike ülestähendusi kohtuprotsessist. Ning eelkõige Roddy enda kirjapandut sündmustest ja sellele eelnenust, mis autori sõnutsi selles raamatus esmakordselt täies mahus avaldatakse.
See on psühholoogiline, ma isegi ei ütleks, et põnevik, vaid sissevaade inimeste mõttemaailma, motiividesse, arusaamadesse 19. sajandi teise poole alguses. Raamat annab huvitava ülevaate tolleaegsete inimeste mõttemaailmast ja ka elu-olust ühes väikeses ning vaeses mägikülas, kus ellu jäämiseks peab rasket ja armutut tööd tegema. Kuid samas on see ka lugu kriminaalpsühholoogia esimestest sammudest, kus arvamused hullumeelsusest ja kriminaalse klassi eripäradest (eelkõige füüsilistest eripäradest) on veel kaugel sellest, mida me täna teame ja kuidas me psühholoogiale läheneme. 
Raamat jutustab väga subjektiivse loo toimunust. Nii palju kui on raamatus erinevaid inimesi kirjeldamas Roddy iseloomu ja tema tegemisi, nii palju saame ka erinevaid pilte Roddyst, ja neid on seinast-seina. On neid, kes pidasid teda poolearuliseks, sest hoidis paljuski omaette, on õpetaja, kes pidas teda akadeemiliselt väga võimekaks ja soovitas külakoolist kaugemale vaadata, ning on ka neid, kes arvasid, et Ruddy on üks täiesti tavaline külapoiss. Lisaks Ruddy enda üksikasjalik kirjeldus tema elust - mõtetest ja sündmustest. 
Kõik need killud ei anna kokku ühtset tervikut, vaid igaühe jutustus annab väikse nihke sündmustele. Täit selgust ei saa me raamatu lõpuski. Pilt tuleb igal lugejal endal kokku panna, kõik asitõendid on lugeja ette laotatud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar