laupäev, 27. oktoober 2018

Amor Towles "Härrasmees Moskvas"

Minu viimatine lugemiselamus.
Väga mõnusalt voogava tempoga ajalooline romaan, mis heidab humoorika ja omajagu iroonilise pilgu 20. saj I poole Venemaa poliitilistele tuultele. Krahv Rostov määratakse koduaresti ja tema koduks saab katusekamber Moskvas Metropoli hotellis, Punase väljaku ja Suur Teatri vahetus läheduses. 

Raamatu tegevustik ulatub ajaliselt aastatesse 1922-1954, see on väga pikk periood. Esiaglu võib isegi ehmatav tunduda, et selle omajagu mahuka raamatu tegevuspaigaks on vaid üks hotell. Tegevuspaik on küll väga piiratud, aga vaateväli, mille raamat annab, väga avar. 

Hotellist käib läbi väga värvikas seltskond erinevas vanuses, erinevatest sotsiaalsetest klassidest ja erineva maailmanägemusega inimesi. Näeme uue riigikorra algust, kus kõik proovivad pinda, proovivad harjuda uute nõudmiste ja käitumismallidega. On alguse entusiasmi uue ja õige riigi ülesehitamisest. Sinisilmset ja tulihingelist uskumist, millele lugeja tagantjärele pilk lisab juurde irooniavarjundi. Näeme ka sotsiaalsete klasside muutumist ja paratamatut "revolutsioon sööb oma lapsi" situatsioone.

Raamatus on huumorit, on nukrust, on leppimist olukorraga, aga mitte kunagi allaandmist. 

Mis mind väga meeldivalt üllatas, oli olustiku tabamine. Nii mõngi kirjanik, kes kirjutab teise rahvuse lugu, ei suuda seda alati mõista ja nii jääb ikka kõrvalpilk. Minule on alati tundunud, et venelasi on teistel veel eriti keeruline tabada, aga seda raamatut lugedes ma uskusin. Uskusin, et tegevus toimub Venemaal, et tegelased on venelased oma vene hingega.
P.S. See sügis on olnud võrratu, võimatu on jätta jagamata seda kullaga ülevalatud loodust!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar